Myśl wizualnie

ThinkFlow pomoże Ci zapisywać swoje
myśli szybko i wydajnie.

Szybkie tworzenie map myśli

Jak przygotować plan pracy magisterskiej?Tworzenie map myśli wcale nie jest procesem skomplikowanym. Z ThinkFlow będziesz zaskoczony, jak szybko i prosto możesz stworzyć pierwszą mapę. Pokażę Ci to w kilku prostych krokach na przykładzie planu przygotowania pracy dyplomowej.

 

Podstawowe pytanie – czy już masz konto ThinkFlow? Jeśli nie, odwiedź http://app.thinkflow.pl i zarejestruj się. Bez obaw – do trzech map jednocześnie możesz mieć zawsze, bez żadnych opłat. Po rejestracji od razu będziesz mógł zacząć tworzenie mapy. Kliknij ikonkę „Dodaj mapę” i zacznij proces twórczy!

 

Krok 1 – nazwij mapę

 

Wpisz jasną, klarowną i jednoznaczną nazwę mapy. W naszym przypadku będzie to „Plan pracy dyplomowej”. Ułatwi to potem odnalezienie jej na liście map.

szybkie_tworzenie_mam-01

 

 

Krok 2           – ustal kluczowe obszary

 

Zastanów się, co będziesz musiał zrobić, aby przygotować pracę dyplomową. Zapisuj wszystkie elementy – na tym etapie nie ma złych i dobrych pomysłów. To co masz w głowię – przenieś na mapę. Będzie czas, żeby to pogrupować i poukładać.

 

W naszej mapie wyszliśmy od czterech głównych obszarów:

1. Przygotowanie dobrego szablonu dokumentu, żeby uniknąć przygód z późniejszym poprawianiem formatowań i straty czasu

2. Zgromadzenie materiałów, aby nic nas nie zablokowało, gdy już usiądziemy do pracy

3. Rozpisania planu pracy, czyli zdefiniowania, co tak naprawdę chcemy napisać i w jakiej kolejności

4. Ustalenie, jakie sprawy musimy załatwić, żeby móc zrealizować nasz cel z sukcesem.
Na tym etapie nasza mapa, wzbogacona o obrazki do każdego z punktów, wygląda mniej więcej tak:

 

Mapa myśli - plan pracy dyplomowej

 

 

Krok 3 – od ogółu do szczegółu

 

Nasze następne zadanie to rozpisać konkretnie, co się kryje w każdym z punktów. Co tak naprawdę kryje się pod opracowaniem szablonu dokumenty do pracy dyplomowej? Warto pamiętać, żeby sprawdzić wytyczne uczelni odnośnie wyglądu pracy i właściwego formatowania, a także – czy praca ma być jedno czy dwustronna. Druk dwustronny oznacza, że powinniśmy ustawić naprzemienne marginesy, a jak zrobimy to w ostatniej chwili, to może nam się rozsypać nasz pieczołowicie rozplanowany dokument. Istotne też jest dobre rozplanowanie, jak mają wyglądać wszystkie elementy, które można zautomatyzować, czyli np. bibliografia, podpisy pod rysunkami i tabelami, czy też odwołania w dokumencie. Nic tak nie psuje humoru jak konieczność dołożenie jednego rysunku na początku pracy, który zmieni wszystko – numerację kolejnych rysunków i numery stron. Jeśli odwołania w naszym dokumencie nie będą automatyczne, każda taka modyfikacja oznaczać będzie żmudną i czasochłonną pracę z poprawianiem każdego numeru.

 

Jak to wszystko zapisać w mapie? Na przykład tak, jak na rysunku poniżej:

Mapy myśli - Plan pracy dyplomowej - Szablon dokumentu

 

W ten sposób każdy element naszego planu działanie możemy nie tylko błyskawicznie rozpisać, ale też zaznaczać ikonami, czy dany punkt mamy już odhaczony, czy też musimy jeszcze coś w tym zakresie opracować.

 

W analogiczny sposób warto rozpisać sobie pozostałe elementy, z którymi będziemy musieli się zmierzyć podczas tworzenia pracy dyplomowej.

Mapa myśli - Plan pracy dyplomowej - materiały

Mapa myśli - Plan pracy dyplomowej

Mapa myśli - paca dyplomowa - do załatwienia

 

Takie przygotowanie planu pracy zajmie nam kilka chwil, a odczuwalnie ułatwi odpowiedź na najtrudniejsze pytanie – to jak właściwie się za to zabrać.

 

Zachęcam do wypróbowania map ThinkFlow również w innych aspektach planowania. Konto założycie na http://app.thinkflow.pl

Stwórz swoja pierwszą mapę

i przekonaj się jakie to proste...

Załóż konto i przetestuj